Absces v krku

Objevil se vám v krku absces? Jaký je důvod jeho vzniku? Co vám tvorbou abscesu tělo říká? Jak se s ním co nejrychleji vypořádat a předcházet jeho vzniku?

Absces v krku vzniká zpravidla jako reakce na infekci, se kterou se naše tělo potýká. Může se proto objevit v souvislosti s angínou, zánětem nosohltanu nebo při zánětu horních cest dýchacích. Absces si můžete představit jako dutinku nebo váček, který je vyplněná hnisem a ohraničený zanícenou (zarudlou) tkání.

Jak se absces v krku vytváří?

Prvotním impulsem pro vznik abscesu v krku nebo jiné části těla (tento hnisavý váček se může objevit i v plicích nebo v okolí řitního otvoru), je infekce. Do těla vznikla cizí látka a organismus na ni reaguje – vzniká zánět. Mikroby napadají buňky a ničí je. Napadené buňky vylučují látky zvané cytosiny, které spouští zánětlivou reakci.

Na pomoc jsou přivolané bílé krvinky, které fungují jako „zdravotní armáda“ v těle a jejich úkolem je cizorodé látky zničit, resp. pohltit. Bílé krvinky se hromadí v okolí zánětu a vytvářejí dutinku, kterou vyplňuje hnis. Tuto dutinku nebo váček označujeme jako absces.

Jaké jsou příznaky abscesu v krku?

Absces v krku je jedním z projevů probíhajícího zánětu v těle. Napadené místo bývá zarudlé, objevit se může otok a bolest v okolí abscesu. Vzhledem k zánětlivé povaze onemocnění se může objevit zvýšená teplota.

V ústní dutině se může absces objevit u dásní. To se stává v případě postižení zubní skloviny, kdy mikroby pronikají do tkáně zubu, usazují se v okolí dásně a zde vytváří bolestivý absces. K dalším příznakům v tomto případě patří zarudnutí dásní.

Absces v krku (neboli Peritonsilární absces) se objevuje zpravidla v oblasti krčních mandlí a nezřídka bývá i průvodním jevem angíny. Pacienta trápí bolest v krku při polykání, potýká se se zvýšenou teplotou. Někdy může absces tlačit i na dýchací cesty, takže se objevují potíže při dýchání. Absces v krku je možné odhalit klasickým vyšetřením dutiny ústní pomocí lékařské špátle.

Léčba a prevence abscesu v krku

Léčba abscesu by měla být zvolena na základě jeho umístění a velikosti. Abscesy, které jsou povrchové a dobře přístupné, jsou většinou odstraněny chirurgicky. Naříznutím povrchu abscesu odejde hnis, místo je propláchnutu a dezinfikováno. Tento zákrok je prováděn ambulantně a zpravidla jsou pacientovi podána i antibiotika. Je třeba dodržovat klidový režim a dbát na dostatečný přísun tekutin i vitamínů.

Pokud se absces v krku objevuje opakovaně, může lékař doporučit odstranění mandlí. To je již náročnější chirurgický zákrok, který se provádí v celkové anestezii.

Absces je imunologická reakce organismu. Jako prevence je proto vhodné posilovat imunitu. Důležitý je pravidelný přísun vitamínů, pohyb na čerstvém vzduchu, vyhýbání se stresu, kouření a alkoholu a celkově dbát o zdravý životní styl.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>