Angína: Příznaky a léčba

Probudili jste se s potížemi při polykání a bolí vás v krku? Cítíte se unavení? Zvažujete, zda je třeba vyrazit k lékaři nebo se jedná jen o nachlazení, které přejde? Jaké jsou příznaky angíny? Je možné léčit ji doma? Jakou léčbu by měl předepsat lékař?

Na rozdíl od běžného nachlazení nebo zánětu nosohltanu, při kterém se také může objevit bolest a škrábání v krku, je angína nemoc bakteriálního původu. K nejčastějším původcům angíny patří streptokokové. Angína může být nicméně způsobena i virem.

Jak se šíří angína a kde jste se nakazili?

K nákaze angíny může dojít kdekoli, kde je větší koncentrace lidí – nákupní centra, MHD, koncerty, kina apod. Angína se šíří kapénkovou cestou, kdy se bakterie dostávají do vzduchu kýchnutím, zakašláním apod. Nakazit se samozřejmě můžete i přímým kontaktem s nositelem bakterie. Inkubační doba (čas od nakažení k prvním projevům nemoci) angíny je většinou jeden až tři dny.

Nejčastější příznaky angíny

K typickým příznakům angíny patří bolest nebo škrábání v krku a potíže při polykání. S těmito příznaky se ale můžeme setkat i v případě jiných onemocnění. Jaké další příznaky je možné u angíny pozorovat?

  • Povlak na krčních mandlích – právě mandle jsou v případě angíny postiženy. Typickým je povlak na mandlích, který vzniká právě z důvodu bakteriální infekce.
  • Mandle jsou zvětšené a zduřené, objevit se na nich mohou i čepy (bílé či nažloutlé váčky vyplněné hnisem).
  • Nemocný se může potýkat s rýmou a kašlem.
  • U některých pacientů se při angíně dostavuje zvýšená teplota nebo horečka, která se může střídat se zimnicí.
  • Mízní uzliny na krku mohou být zvětšené.
  • V některých případech si můžeme povšimnout i nepříjemného zápachu z úst, který souvisí právě s povlakem, resp. čepy na mandlích.

Léčba angíny

Při výše uvedených příznacích, které odkazují na angínu, byste neměli váhat s návštěvou lékaře. Neléčená angína totiž může způsobit i závažné komplikace. Vzhledem k tomu, že je angína zpravidla bakteriálního původu, předepíše lékař antibiotika.

Před tím by měl ale provést vyšetření, jako je například prohlédnutí krku a mandlí prostřednictvím lékařské špachtle. Součástí vyšetření může být také výtěr z krku, jehož výsledky prozradí, jaká bakterie angínu způsobila a jak silná antibiotika je třeba předepsat. To, zda je nutné nasadit pro léčbu angíny antibiotika, může ukázat test CRP (test krve), který lze provést přímo v ordinaci lékaře.

Při léčbě angíny je možné použít také kloktadla (nejznámějším domácím prostředkem je rozpuštěná sůl ve vlažné vodě. Na krk je vhodné přikládat i tzv. Priessnitzův obklad. Ten se skládá z kapesníku namočeného ve studené vodě, na ten přijde igelit a nakonec šála nebo šátek.

Prevence angíny

Bakterie a viry mají ulehčenou práci, pokud je organismu oslabený a unavený. Dopřávejte si proto pravidelný odpočinek a dbejte na otužování organismu (pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu). Důležitá je také konzumace vitamínů prostřednictvím čerstvého ovoce a zeleniny. Zkuste se vyhýbat stresu i kouření a omezte konzumaci alkoholu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>