Boule na krku

Koho by nevyděsila boule na krku? Nahmatali jste si v oblasti krku bulku? Začínáte panikařit a zjišťujete, o jakou vážnou nemoc se může jednat? Nemusí být hned nejhůř. Boule na krku může být i projevem zánětu dýchacích cest nebo nemocné štítné žlázy.

Při zkoumání boule na krku by měl být vždy zohledněn její tvar, struktura, velikost, zabarvení a to, zda je na omak bolestivá, či nikoli. Boule na krku může být projevem různých onemocnění a konečnou diagnózu by měl vždy stanovit lékař po důsledném vyšetření. Níže najdete přehled nejčastějších nemocí, které se mohou projevovat objevením boule na krku.

Boule na krku – zvětšené uzliny

Na krku se totiž nacházejí lymfatické neboli mízní uzliny, které se často zvětšují v případě nemocí, jako je například angína, chřipka nebo nachlazení. V uzlinách se nachází bílé krvinky, které se v případě, že se do těla dostane cizí látka, pouští do boje. Protože jsou mízní uzliny blízko horních cest dýchacích a nosohltanu, jsou to právě ony, které proti bacilu nebo viru bojují.

Zduřené lymfatické uzliny na krku se na omak projevují bolestivě a zpravidla jsou větší než 1 cm. Pokud zvětšení uzlin souvisí s nachlazení, angínou nebo podobnou nemocí, u pacienta lze pozorovat klasické příznaky, jako je bolest v krku, horečka, kašel, rýma apod.

Štítná žláza jako boule na krku

Onemocnění štítné žlázy postihuje častěji ženy než muže. V případě zvětšené štítné žlázy je možné pozorovat bouli na krku. Pohmatem je možné zaznamenat různý počet drobnějších bouliček, které jsou nebolestivé a tužšího charakteru.

K dalším příznakům strumy (zvětšené štítné žlázy) patří problémy s polykáním nebo dýcháním (boule tlačí na příslušné trubice). Objevit se může také chrapot. K častým příčinám zvětšené štítné žlázy patří nedostatek jódu.

Infekce jako příčina boule na krku

Důvodem boule na krku může být i infekce, se kterou se tělo aktuálně potýká. V případě zánětů hrtanu nebo nosohltanu se může vytvořit boule v oblasti mízních uzlin, jak jsme se již zmínili. Zvětšené uzliny nebo drobné bulky na krku se mohou objevit také v případě toxoplasmózy, což je nemoc způsobená parazity. K dalším projevům této nemoci patří únava a malátnost.

Také záněty zubů nebo ústní dutiny se mohou projevit boulemi v oblasti krku. Také v tomto případě mohou natékat lymfatické uzliny a objevit se může i absces (jakýsi hnisavý váček).

Nádor – zhoubný i nezhoubný

V neposlední řadě může být příčinou boule na krku nádor. Může se jednat o lipom, což je nezhoubný nádor, který je vyplněn tukem. Není životu nebezpečný, ale pacienti si ho nechávají odstraňovat spíše z kosmetických důvodů. Aby bylo možné vyloučit, že se jedná o nádor zhoubný, je třeba navštívit lékaře.

Jak probíhá vyšetření boule na krku?

Lékař by měl bulku prozkoumat pohmatem i zrakem. Zjistí tak její strukturu, rozměry, velikost a zabarvení. Z dalších vyšetření lze provést například laboratorní testy, rentgen, ultrazvuk, CT nebo magnetickou rezonanci. V případě podezření na rakovinový původ bulky doporučí lékař tzv. biopsii.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>