Čepy v krku

Už dlouho bojujete s angínou. Lékař vám předepsal antibiotika, ale nemoc se vleče a její průběh je silnější než kdykoli předtím. Hrozí vám vznik čepů v krku? Jak souvisí právě s angínou a bolestí v krku? Jaké jsou možnosti léčby čepů na mandlích?

Bolest v krku, kterou cítíte především při polykání, zvýšená teplota nebo horečka, malátnost a únava. To jsou hlavní příznaky angíny – nejčastějšího zánětlivého onemocnění krčních mandlí. K nejčastějším původcům angíny patří streptokoky. Toto onemocnění může zapříčinit i jiná bakterie nebo virus, jako je například hemofil. Zánět způsobený tímto bacilem mám závažnější a vleklý průběh, protože hemofilus si lépe získává odolnost vůči antibiotikům, než je tomu v případě streptokoků.

Co jsou čepy v krku

Vleklý a prudký průběh angíny vytváří snadno prostředí pro vznik tzv. čepů v krku, resp. na mandlích. Představit si je můžeme jako drobné bílé nebo lehce nažloutlé hrudky.

  • Prudký průběh angíny – zánět v krku způsobuje zarudnutí hrdla, mandle jsou zvětšené a na jejich povrchu se vytváří hnis. Hnisavý povlak v sobě shromažďuje mrtvé bakterie i odumřelé buňky. Z tohoto povlaku se vytvářejí čepy na krčních mandlích.
  • Dlouhodobý průběh angíny – nástup angíny je pozvolný, bolest v krku je mírná. Přesto v krku probíhá zánět, vytváří se povlak na mandlích a vznikají zde čepy, které způsobují nepříjemný zápach z úst.

Příznaky čepů v krku

Ne vždy musí být čepy na krčních mandlích provázeny prudkou bolestí, kterou máme spojenou s angínou. Při dlouhodobém průběhu angíny, která může podnítit vznik čepů v krku, jsou příznaky velmi mírné. Pacient může trpět pouze mírnou bolestí v krku, nemoc se obejde bez horeček. Typickým příznakem čepů je nicméně nepříjemný zápach vycházející z úst.

Navíc je třeba podotknou, že ne vždy souvisí čepy s angínou. Bílý povlak na mandlích není hned projevem zánětlivého onemocnění, které je třeba léčit nasazením antibiotik. Mandle běžně bojují s bakteriemi a nečistotami, které do těla přes nosohltan vnikají. Bílý povlak, popř. čepy v krku mohou být pak pouze výsledkem odlučování sliznice při běžném boji s těmito bakteriemi. Při boji s cizorodou látkou jsou totiž hlavními činiteli bílé krvinky, které nezvané hosty pohlcují. Ty se hromadí v postiženém místě, kde následně odumírají.

Jak léčit čepy na krčních mandlích

V případě podezření na čepy v krčních mandlích je třeba zjistit nejprve jejich původ. To je možné prostřednictvím stěru, který může odhalit, zda je v místě přítomen streptokok nebo jiný původce nemoci. Pokud se prokáže přítomnost streptokoka, je vhodné nasadit antibiotika.

Když pacient v souvislosti a angínou trpí i čepy na krku, je vhodné dodržovat přísnou ústní hygienu, vyplachovat ústa antibakteriální ústní vodou, lékař může doporučit také vhodné kloktadlo. Pokud se čepy objevují v krku pravidelně (chronické čepy na krčních mandlích), je možné mandle chirurgicky odstranit.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>