Chrapot: Léčba hlasivek

Ráno se probudíte, chcete pozdravit své blízké a nejde to. Opět vás postihl nepříjemný chrapot. Jenže už odpoledne vás čeká důležitá schůzka, na které byste potřebovali mluvit. Jaká léčba na chrapot zabírá? Vyberte si z následujících receptů.

Chrapot zpravidla souvisí s nachlazením. Pokud jste k nachladnutí náchylní, vyvarujte se pobytu ve studeném prostředí a chraňte si krk nejlépe šátkem nebo šálou, abyste udrželi hlasivky v teple. Z lékařského hlediska je chrapot infekce, která doprovází například onemocnění dýchacích cest nebo běžné nachlazení.

Rychlá léčba chrapotu – med

Když se chrapot objeví, nejraději bychom ho mávnutím kouzelného proutku odstranili. Jenže nejlepší léčbou chrapotu je klid hlasivek. Takže si je šetřete. Pomáhá také, pokud si ulehčíte odkašlávání, které často chrapot doprovází. Vhodné je proto rozředit hlen, který v rámci infekce vzniká. Jak na to?

Odkašlávání pomáhá sirup, který si snadno připravíte z cibule a medu. Cibulku nasekejte najemno a smíchejte ji s medem. Nechte chvilku odpočinout, a když vznikne šťáva, dopřejte si jí 3 x denně po polévkové lžíci.

Med hlasivkám obecně prospívá, takže si ho klidně dopřejte na lžičku nebo ho přimíchejte do bylinkového čaje (ideálně bylinná směs proti nachlazení nebo např. lipový květ). Krk si ovažte šálou nebo šátkem a udržujte hlasivky v teple.

Chrapot vyléčí vlhkost

Nemocné hlasivky, na kterých se usídlila infekce a kde se tvoří hlen, je třeba navlhčovat. Proto bylinkové čaje pijte po dlouhých pomalých douškách. Připravit si můžete také pouze medovou kašičku (med rozředěný trochou vlažné vody), kterou budete pomalu polykat.

Pokud je to možné, zvlhčete vzduch v místnosti – stačí k tomu obyčejné namočené ručníky přehozené přes radiátory, popř. použijte zvlhčovač vzduchu. Dýchání vlhkého vzduchu uleví vašich hlasivkám a pomůže bojovat proti chrapotu. Další možností je inhalace vodní páry – do lavoru nalijte horkou vodu a přidejte kapku esenciálního oleje (např. levandule), přehoďte si přes hlavu ručník a nasávejte vlhkost s bylinkami.

Je možné chrapotu předcházet?

Někteří lidé jsou na chrapot náchylní. Jako prevenci lze doporučit vyhýbání se pobytu v chladném prostředí nebo prudkému střídání teplot. Určitě neuškodí, pokud zejména v chladných měsících zvýšíte příjem vitamínů (ovoce, zelenina).

V rizikovém období buďte na své hlasivky opatrní, šetřete je, nehovořte příliš nahlas. Také kouření nebo pobyt v zakouřených prostorách přispívá ke vzniku chrapotu. Dodržujte také pitný režim – ideální je popíjení bylinkových čajů oslazených medem.

Pozor na dlouhodobý chrapot

Pokud vás chrapot trápí dlouhodobě, tj. více než dva týdny, obraťte se raději na lékaře. Chrapot může mít příčinu i ve vážnější chorobě, jako je například rakovina hlasivek. Obrátit se můžete na svého praktického lékaře, který by měl doporučit návštěvu ORL (ušní, nosní, krční).

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>