Chřipka: Příznaky, léčba

Únava a bolest těla… To jsou prvotní příznaky chřipky. Jak se chřipka ještě projevuje? Jaká je optimální léčba tohoto nepříjemného onemocnění? Jaké jsou možnosti prevence chřipky? Pomůže vám posílení imunity?

Chřipka je onemocnění virového původu, které zasahuje dýchací systém. Je způsobena RNA virusem a nejčastěji se šíří v zimě a na jaře (nejrizikovějšími měsíci bývají únor a březen). Lékaři chřipku rozdělují na typ A a B (podle typu virusu). Platí, že chřipka typu A bývá závažnější a může propuknout až v pandemii (epidemie velkého rozsahu zasahující více kontinentů).

Kdy se můžete nakazit chřipkou

Chřipka není onemocněním z nachlazení. Přenáší se prostřednictvím virusu, který se šíří zejména kontaktem s nemocnou, resp. infikovanou osobou. Stejně jako v případě ostatních onemocnění platí, že virus může snáze napadnout oslabený organismus (snížená obranyschopnost). Víc ohroženi jsou také starší lidé a děti.

Inkubační doba chřipky je zpravidla dva až tři dny. Jinak řečeno, po uplynutí této doby od kontaktu s infikovanou (nemocnou) osobou můžeme pozorovat příznaky, které chřipku doprovází.

Jaké jsou příznaky chřipky?

Je třeba zdůraznit, že mezi chřipkou a nachlazením je rozdíl, ačkoli bývají někdy zaměňovány. Tato onemocnění mají rozdílné příznaky.

Chřipka se projevuje únavou a v některých případech se může objevit zvýšená teplota nebo horečka. Ta se může střídat s mrazením i zimnicí. K hlavním příznakům chřipky patří také bolesti svalů nebo kloubů. Tyto potíže se objevují zpravidla náhle, tj. nástup onemocnění nemá pozvolný průběh. K dalším příznakům chřipkového onemocnění patří také bolesti hlavy, kašel nebo žaludeční nevolnost.

Na rozdíl od nachlazení, které se projevuje především rýmou, kašlem a případně bolestí v krku, se chřipka obejde bez těchto příznaků.

Jaká léčba chřipky je účinná?

Chřipka je nepříjemné onemocnění, které nás může zcela ochromit. Její nástup je náhlý. Pokud ucítíte prvotní příznaky chřipky (únava, bolest svalů, malátnost), naordinujte si ihned klidový režim a zvyšte příjem tekutin (bylinkový čaj, čistá voda, ředěné nepříliš kyselé džusy).

Vhodné je také pravidelně doplňovat vitamín C, a to nejlépe z čerstvého ovoce a zeleniny. Z lokálních plodů je vhodné jablko (nastrouhané s mrkví), které zároveň pomáhá i při zažívacích potížích, nebo hruška, ze zeleniny především kysané zelí, které je velmi bohaté na vitamín C.

Z bylinkových čajů je možné doporučit odvar z květu lípy a černého bezu. Polévkovou lžíci bylin zalijte čtvrt litrem vroucí vody, nechte čtvrt hodiny louhovat, sceďte, oslaďte medem a pijte ještě horké. Tento bylinkový čaj podporuje pocení a pomáhá při horečce.

Z běžných léčiv je možné podávat paralen nebo aspirin, který pomáhá zmírňovat projevy a průběh chřipky. Pokud se bude váš stav zhoršovat a samoléčba nepomůže, obraťte se raději na lékaře, který může při těžším průběhu naordinovat léčiva (antivirotika). Léčba chřipky by měla trvat asi týden.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>