Co na bolest v krku: Babské rady

Už zase vás pobolívá v krku. Zarazte bolest v krku ještě v počátku a vyhněte se antibiotikům. Co na bolest v krku zabírá? Vyzkoušejte osvědčené babské rady, které si snadno připravíte v pohodlí domova. Za víkend tak můžete bolest v krku vyléčit a cítit se opět v pohodě.

Bolest v krku umí být pěkně nepříjemná. Ať už doprovází nachlazení, rýmu a kašel, nebo vás trápí „jen“ samotná bolest v krku, vyzkoušejte babské rady, které jsou prověřené a účinné. Protože každý z nás je individuální, uvádíme výčet nejpoužívanějších babských receptů na bolest v krku. Co pomáhá jednomu, nemusí zaručeně pomáhat druhému. Z těchto babských rad na bolest v krku si ale určitě vyberete a najdete takovou, která vyléčí i váš bolavý krk.

Ještě než se podíváme na jednotlivé babské recepty na bolest v krku, je třeba podotknout, že v případě onemocnění byste měli být v klidu, odpočívat, pít dostatek tekutin (čistá voda s kapkou citronu, bylinkové čaje s medem, ředěné čerstvé džusy). Dopřejte si také čerstvé ovoce a zeleninu, ze kterých doplníte vitamín C. Ten je důležitý v případě každého nachlazení i onemocnění.

Na bolest v krku sůl, cibuli i zázvor

Možná i vaše babička měla osvědčenou radu, jakou bylinku použít na bolest v krku. Populární je především kloktání solného roztoku (asi půl lžičky soli na dvě deci vlažné vody). Tento recept pomáhá především, když je bolest v krku ještě ve svém počátku, ale je i podpůrnou léčbu silné bolesti v krku, na kterou vám lékař předepíše antibiotika. Kloktání soli ve vlažném roztoku vody přitom není jediným receptem, který vám pomůže zbavit se bolesti v krku.

Babské rady na bolest v krku

  • Cibule – lidové léčitelství využívá cibuli v mnoha případech. Tento recept je doporučován obecně na nachlazení, kašel a škrábání v krku. Najemno nakrájenou cibuli promíchejte s medem a nechte uležet. Až cibule pustí šťávu, užívejte jí lžičku třikrát denně.
  • Zázvor – tento kořen štiplavé chuti vám pomůže zatočit s nachlazením i bolestí v krku. Připravte si z něho lahodný léčivý čaj: kousek zázvorového kořene (cca 1,5 cm na 250 ml vody) nasekejte nebo nastrouhejte a přelijte vroucí vodou. Nechte louhovat (nemusíte přecedit – kořen klesne ke dnu) a oslaďte lžičkou medu a dochuťte pár kapkami citronu. Pijte ještě teplé. Pozor ale na přehnanou konzumaci zázvoru – ve větším množství může způsobit nevolnost. Obecně platí, že denně bychom neměli užívat více než 4 g zázvoru.
  • Lipový čaj s bezinkovým květem – pokud vás kromě bolesti v krk trápí také nachlazení (rýma, kašel, zvýšená teplota), uvařte si čaj z lipového a bezového květu. Lžíci bylin zalijte 250 ml vody, nechte 15 minut louhovat, oslaďte lžící medu a pijte ještě horké. Tento čaj pijte 3 x denně, nejlépe zabaleni v dece, v klidu a teple domova.

Zábal na bolavý krk

Kloktání solí, sirup z cibule a čaje je vhodné ještě doplnit zábalem na bolavý krk. Prověřený a doporučovaný je zejména tzv. Piessnitzův obklad. Vinzenz Priessnitz je zakladatel hydroterapie, která k léčení používá vodu (např. střídání horké a studené lázně). Aby byl obklad na bolavý krk podle tohoto léčitele účinný, je třeba ho přikládat několikrát denně a přesně dodržet určený postup.

Obklad na bolest v krku se skládá z těchto částí:

  • Látka (např. látkový kapesník) namočený ve studené vodě a lehce vyždímaný.
  • Igelitový sáček, který přiložíte přes mokrý kapesník.
  • Suchý šátek, kterým na krku upevníte předchozí vrstvy obkladu.

Piessnitzův obklad působí na krk následovně – studená vrstva sníží teplotu v místě obkladu (chlad způsobí snížení cév). Poté se teplota začíná stabilizovat, cévy se opět rozšiřují. Nakonec dojde k přehřátí v místě obkladu. Celý obklad by měl být přiložen 2 až 3 hodiny, aby mohly proběhnout všechny popsané fáze. Krk nechte odpočinout asi tři hodiny a poté obklad opakujte.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>