Hemofil v krku: Příznaky, léčba (Hemofilus influenze)

Diagnostikoval vám lékař hemofil v krku? Nebo se jen obáváte, že byste tento bacil mohli mít? Jaké jsou příznaky hemofila v krku? Jaké jsou možnosti léčby? Kdy se vydat k lékaři?

Hemofilus, jak zní správný název pro bakterii, může způsobit celou řadu závažných infekčních onemocnění. Nejčastěji se přenáší kapénkovou cestou a záleží na tom, v jaké části těla se usídlí. V organismu může být přítomna i bez vnějších příznaků nebo projevů.

Hemofil nemusí být pouze v krku

Vzhledem k tomu, že se hemofil šíří nejčastěji kapénkovou cestou, postihuje zejména horní cesty dýchací, kde může způsobit infekci. Není to však jediné onemocnění zapříčiněné touto bakterií. K těm závažnějším patří například meningitida nebo zápal plic. Hemofil se často usazuje v krku, což se zpočátku může projevovat jako běžná angína.

Onemocnění způsobené hemofilem

  • Infekce horních cest dýchacích – k příznakům tohoto onemocnění patří bolest v krku, horečka, kašel a únava. Jde o nejčastější nemoc způsobenou hemofilem.
  • Zánět středního ucha – k hlavním příznakům patří bodavá bolest v uchu, teplota, nevolnost a zvracení.
  • Zápal plic – hemofil může být příčinou zápalu plic, který se projevuje horečkou, kašlem, zahleněním a vykašláváním hlenů, únavou.
  • Meningitida – neboli zánět mozkových blan je jedním z nejvážnějších onemocnění, které může hemofil způsobit. K příznakům patří bolest hlavy, teploty, nevolnost nebo zvracení.

Příznaky hemofila v krku

V případě, že se bacil hemofilus usídlí v krku, patří k nejčastějším příznakům silná bolest v krku doprovázená horečkami. K dalším projevům patří například kašel nebo únava. Pokud s podobnými příznaky přijdete k lékaři, může nemoc léčit jako běžnou angínu.

Výsledky výtěru z krku mohou ukázat pouze přítomnost streptokoka. Pokud jsou nasazena antibiotika a po jejich dobrání stále přetrvávají některé příznaky (bolest v krku), požádejte lékaře o další stěr. Většinou totiž až druhá kontrolní stěr může prokázat přítomnost hemofila v krku.

Jak odhalit hemofila v krku

Lékaři by v případě podezření na bacil hemofila měli provést následující vyšetření:

  • Vyšetření krve a výtěr krku (hemofil v krku – infekce horních cest dýchacích).
  • Rozbor vykašlávaného hlenu (v případě zápalu plic)-
  • Rozbor mozkomíšního moku (v případě podezření na meningitidu).

Léčba hemofila v krku a jeho prevence

Příznaky hemofila v krku jsou podobné jako u angíny. Pokud vás trápí silná bolest v krku a máte horečky, neotálejte s návštěvou lékaře. V ordinaci můžete využít test CRP, který na základě hodnot v krvi ukáže, zda je v těle zánět a jestli je vhodné předepsat antibiotika.

Hemofil v krku se podobně jako angína léčí antibiotiky. Ta by měla být dostatečně silná, protože tento bacil se vůči nim rychle stává imunním. Nebezpečí neléčeného hemofila tkví v tom, že se krví může rozšířit k dalším orgánům, které může ohrozit.

Jak hemofilu v krku předejít?

Důležité je posilování imunity. Dbejte na pravidelný přísun vitamínů a pohyb na čerstvém vzduchu. V současné době je možné nechat se proti hemofilu očkovat.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>