HIV: Příznaky a léčba

Obáváte se, že jste se mohli nakazit virem HIV? Měli jste nechráněný sex a sledujete na sobě zdravotní problémy, které mohou souviset s touto nemocí? Jaké jsou příznaky HIV? Jak probíhá léčba? 

Virus HIV způsobuje onemocnění AIDS, které v současné době patří k největším hrozbám lidské populace. Virus HIV poškozuje imunitní systém, protože napadá bílé krvinky (konkrétně T lymfocyty), takže postižený je více náchylný k infekčním chorobám a organismus není schopen na cizorodé látky správně reagovat.

Virus HIV je nebezpečný v tom, že mění strukturu buněk a začleňuje do nich vlastní kód, takže se stává jejich součástí. Po určitou dobu zůstává virus latentní, ale následně podněcuje lymfocyty k vytváření dalších virových částic. V této fázi propuká onemocnění AIDS.

Příznaky HIV

Když se virus HIV dostane do těla, je možné pozorovat prvotní příznaky onemocnění po dvou až šesti týdnech. Ne vždy se ale příznaky musí nutně objevit. K hlavním příznakům HIV po několika týdnech od infikování patří:

  • Zvětšené mízní uzliny
  • Zvýšená teplota
  • Zvýšené pocení v noci
  • Zánět hltanu
  • Vyrážka, která průběžně objevuje a mizí (skvrny jsou vystouplé a mají nahnědlou barvu)
  • Přidat se mohou bolesti hlavy a svalů
  • Nevolnost, zvracení, průjem nebo afty

Jak probíhá vyšetření HIV?

Pokud máte sebemenší podezření, že jste se mohli nakazit virem HIV, k čemuž nemusí dojít pouze pohlavním stykem, ale např. kontaktem s injekční stříkačkou na ulici nebo v MHD, je vhodné nechat si provést testy na tento virus. Testy na HIV je možné udělat dva měsíce od infikace, protože v této době si tělo začíná budovat protilátky vůči viru. Odebraná krev putuje do laboratoře, kde je podrobena vyšetření.

Ne vždy se výše zmíněné příznaky HIV musí projevit. Asi u čtvrtiny nemocných nikdy k žádným projevům HIV několik týdnů po nakažení nedošlo. Pokud jste např. měli nechráněný sex s neznámou osobou a žádné z výše uvedených příznaků se u vás neobjevily, není to jistota, že jste se HIV nenakazili.

Jak HIV probíhá dál?

HIV je možné rozdělit do několika fází. Ve druhém stádiu se nemocný setkává s těmito příznaky: zvětšují se mízní uzliny, dochází k poklesu hmotnosti, objevuje se horečka a noční pocení, typické jsou i těžké průjmy nebo infekce kůže (puchýřky).

Pokud není HIV podchyceno a léčeno, dochází ke značnému poškození imunitního systému, takže bílé krvinky nejsou schopny bojovat s viry a bakteriemi, kterým je lidský organismus každodenně vystaven. Toto třetí stadium HIV pak přechází ve čtvrté, které známe jako AIDS. V této fázi trpí nemocný některými závažnými zdravotními problémy, jako jsou například infekce, nádory, celkovým chřadnutím.

Léčba HIV a AIDS

Čím dříve je virus HIV v těle objeven, tím lépe. Ačkoli se HIV, resp. AIDS nedá vyléčit, je možné nemocnému vhodnou léčbou prodloužit a zkvalitnit život. Aktuálně se pro léčbu HIV používá tzv. aktivní antiretrovirální terapie, která je považována za velmi efektivní a život nakaženého prodlužuje až o 20 let.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>