Hnisavá angína

Hnisavá angína patří k onemocnění, které postihuje mandle, podobně jako běžná angína. Jak poznat hnisavou angínu? Jaké jsou její příznaky? Jak se hnisavá angína léčí? Jaké podpůrné prostředky zvolit pro urychlení léčby?

Angína je nepříjemné onemocnění, které je zpravidla bakteriálního či virového původu. Bakterie (nejčastěji streptokok) se šíří kapénkovou cestou. Jinak řečeno, bacil angíny můžete chytnout, pokud někdo kýchá nebo kašle a nedává si před ústa/nos ruku, resp. při jiném kontaktu s nositelem bacilu. Jedním z typů angíny je angína hnisavá.

Příznaky hnisavé angíny

Stejně jako v případě běžné angíny, je projevuje se i ta hnisavá především bolestí v krku. Pacient si stěžuje na obtíže při polykání. Obecně lze říci, že příznaky hnisavé angíny se příliš neliší od té klasické. K dalším projevům patří

  • Zvýšená teplota nebo horečka.
  • Únava a malátnost.
  • Bolest hlavy.
  • Někdy se objevuje i žaludeční nevolnost (zejména u menších dětí).
  • V případě nachlazení se setkáváme i s rýmou nebo kašlem.

Hnisavá angína foto

Podívejte se na foto hnisavé angíny.

Hnisavá angína foto

Hnisavá angína foto

Zdroj foto: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ang%C3%ADna

Čím se liší hnisavá angína?

Bacil, který způsobuje angínu, napadá mandle. Ty jsou pro obranyschopnost organismu důležité, protože zachytávají nečistoty, které se do těla dostávají, a bojují s nimi prostřednictvím bílých krvinek. Pokud se tělo potýká s angínou, jsou mandle zvětšené, zarudlé. Zánět na mandlích se může proměnit i v hnis – v tomto případě jsou mandle pokryté bílým povlakem.

Hnisavá angína je bolestivější a její průběh komplikovanější. Bílý povlak na mandlích, resp. hnis může vyústit i v bolavé a nepříjemné abscesy, což jsou v podstatě dutinky vyplněné hnisem.

Inkubační doba hnisavé angíny

Doba od nakažení do prvních projevů hnisané angíny obvykle trvá jeden až čtyři dny. Počátky hnisavé angíny jsou spojeny s bolestí v krku, která se může stupňovat s tím, jak se zánět rozšiřuje, resp. vytváří se hnisavý povlak na mandlích. Protože se hnisavá angína může zkomplikovat a neléčená angína může mít těžký průběh, je vhodné při výše uvedených příznacích navštívit praktického lékaře.

Průběh a léčba hnisavé angíny

Čím dříve je zahájena léčba hnisavé angíny, tím lépe. Vzhledem k bakteriálnímu původu hnisavé angíny, který lékař prověřuje stěrem nebo CRP testem krve, se nemoc léčí antibiotiky. Důležitý je rovněž klid na lůžku a dostatek spánku. Nemocný by měl zvýšit příjem vitamínů (zejména „céčka“ z čerstvého ovoce) a dodržovat pitný režim.

Doporučit lze také „domácí kloktadla“ – například sůl rozpuštěnou ve vlažné vodě nebo odvar ze šalvěje, která pomáhá léčit potíže v ústní dutině. V případě zvýšené teploty a nachlazení je vhodný také čaj z lipového a bezového květu.

Komplikace hnisavé angíny

Pokud není hnisavá angína léčena včas, resp. vhodným způsobem, může se zánět rozšířit i do dalších částí těla. Komplikací hnisavé angíny je absces (hnisavý váček), jenž je třeba v některých případech odstranit chirurgicky. Rozšíření zánětu v těle by mohlo zanechat následky na ledvinách, srdci nebo kloubech.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>