Nachlazení: Příznaky, léčba, jak a co na něj

Z nosu vám neustále teče, cítíte únavu, oči vás pálí… Nejen to jsou příznaky nachlazení, které se může rozvinout ve vážnější onemocnění, jako je například chřipka nebo angína. Poznejte nachlazení včas podle častých příznaků a naordinujte si léčbu, která vám pomůže.

Nachladit se můžete kdykoli během roku. Stačí jen podcenit počasí a málo se obléknout. Nachlazení bývá nejčastější během zimy, brzkého jara a podzimu. V této době máme často oslabenou imunitu, takže nemoc může snáze propuknout.

Hlavní příznaky nachlazení

U každého může probíhat nachlazení trochu jinak. Prvotním signálem může být únava, která ukazuje na naše oslabené tělo. Dalším důležitým příznakem nachlazení je zpravidla rýma – plný nos, neustálé smrkání a kýchání.

Individuálně může nachlazení provázet zvýšená teplota, malátnost, pálení očí. K dalším příznakům, které se mohou při nachlazení objevit, patří kašel, ucpané dutiny, případně i bolest v krku. Ta nemusí vždy nutně znamenat začínající anginu, ale je prostě jedním z projevů nachlazení.

Prevence aneb proč jste zase nachlazení?

Počasí je zrádné. Ačkoli se zdálo, že je venku sluníčko, foukal silný vítr a vy jste prochladli na kost. Odtud je jen malý krůček k nachlazení. Proč jste ale opět postiženi nemocí vy, když váš partner je zdravý a to měl ještě o vrstvu méně?

Každý z nás je individuální – někdo prostě potřebuje více tepla, protože snadno prochladne. A když se k tomu přidá zmiňovaná oslabená imunita, propuká nachlazení nebo chřipka v plné síle. Proto posilujte svoji imunitu. Jak na to?

  • V době nachlazení a chřipek si dopřejte zvýšený přísun vitamínů, nejlépe z přírodních zdrojů (jablka, hrušky, kysané zelí…).
  • Otužujte se. To ovšem neznamená, že budete sedět v mrazu venku. Můžete postupně tělo navykat na chladnější koupel, kdy střídáte teplou a studenou vodu.
  • Dopřávejte si pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu. Svižná chůze v lese je ideální pro posílení imunity.
  • Nedejte dopustit na bylinky – popíjejte čaj z květu lípy a bezinkového květu, jako prevence nachlazení je vhodný i řepíkový odvar, který pročišťuje nebo likér z bezinek.

Bylinky jako léčba nachlazení

Když preventivní opatření selhala a vy jste nachlazení, nezbývá než se trpělivě oddat léčbě neduhu. Je lepší pár dnů pobýt v klidu, než si potom poležet s chřipkou nebo angínou. Proto se zabalte do deky a odpočívejte. Sice se říká, že neléčená rýma trvá týden a ta léčená sedm dní, ale přesto si dopřávejte bylinkový čaj – na nachlazení nejlépe pomáhá čaj z lipového a bezového květu.

Čaj proti nachlazení

Polévkovou lžíci bylin (lipový a bezový květ) zalijte 250 ml vroucí vody. Louhujte asi čtvrt hodiny. Poté slijte, oslaďte medem a pijte ještě teplé. Tento čaj si uvařte vždy čerstvý třikrát denně. Bylinkový čaj z lípy a bezu podporuje pocení, usnadňuje vykašlávání a pomáhá při rýmě.

Kromě čaje a odpočinku nezapomeňte na vitamín C. Ten jezte v čerstvé podobě. V zimě je jeho ideálním zdrojem kysané zelí (asi 20 g denně pokryje denní dávku vitamínu C).

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>