Pálení, škrábání a tlak v krku

Ráno jste se probudili a zastihlo vás nepříjemné škrábání a pálení v krku. Při polykání cítíte v krku také protivný tlak. Jaké jsou příčiny tohoto stavu? Jak se škrábání a pálení v krku zbavit, aby se nerozvinuly v angínu?

Možná vás ofoukl chladný vítr a ani o tom nevíte – i to je možnou příčinou pálení a škrábání v krku. Tyto projevy bývají zpravidla příznakem nachlazení. Sice nejsou tak nepříjemné jako bolest v krku, která se objevuje při angínách, ale i pálení v krku umí dát pěkně zabrat.

Příčiny pálení v krku

Bolest a škrábání v krku jsou spojeny se zánětem nosohltanu. Nemoc se zpravidla šíří jako kapénková infekce, takže stačí, když se setkáte s nemocným, který ve vaší přítomnosti kýchne nebo zakašle. V takové situaci pak záleží na tom, jak silný je váš imunitní systém a zda si s virem, které se právě rozprskl po okolí, odkáže poradit. Kromě pálení a škrábání v krku se může virová infekce projevovat také únavou a zvýšenou teplotou.

Pokud se škrábání a pálení v krku objeví na jaře a nepozorujete na sobě žádné další příznaky spojené s nachlazením, je možné, že příčinou je alergie. Právě na jaře začínají kvést rostliny, které mnohou podráždit sliznici a způsobit otok, jenž je příčinou škrábání v krku. K dalším projevům patří svědění a slzení očí. Pálení v krku se může objevit i jako reakce na určitou potravinu (např. ovoce, zelenina, ořechy).

Jak léčit škrábání v krku

Ať už jste se nachladli nebo je příčinou škrábání a pálení v krku virová infekce, není nutné hned nasazovat antibiotika, která organismus zbytečně zatěžují. Lékař by měl rozpoznat, zda je zánět vyvolán virem nebo bakterií, což pomůže odhalit i tzv. test CRP, který lze provést snadno v ordinaci. Pokud jsou hodnoty CRP vysoké, předepíše lékař antibiotika, jelikož původem zánětu může být bakterie (např. streptokok).

V případě, že jsou škrábání, pálení a tlak v krku zapříčiněny nachlazením nebo virem, není třeba užívat antibiotika. Běžná léčiva můžete doplnit i babskými recepty – nejznámějším je kloktání soli rozpuštěné ve vlažné vodě. Na bolavý krk působí blahodárně také med. Uvařit si můžete horký čaj z lipového a bezového květu.

Zvýšit byste měli také přísun vitamínů – zejména „céčka“, a to nejlépe z čerstvého ovoce a zeleniny. Důležitý je pochopitelně klid na lůžku a teplo. Doporučit lze také česnek. Ten má antibiotické účinky. Můžete si udělat třeba topinky a potřít celým stroužkem česneku.

Zábaly na bolavý krk

Při bolesti, pálení a tlaku v krku velmi dobře pomáhají zábaly. Osvědčený a účinný je zejména Piessnitzův obklad. Jeho zakladatel, Vinzenz Priessnitz, se proslavil využíváním horkých a studených lázní. Obklad na krk si připravte následovně: kus plátna nebo kapesníku smočte ve studené vodě a vyždímejte. Přiložte na krk, překryjte igelitem a převažte suchým šátkem. Celý obklad by měl být přiložen 2 až 3 hodiny. Krk nechte odpočinout asi tři hodiny a poté celý postup opakujte.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>