Pocit knedlíku v krku: Příčiny

Jsou nemoci, s kterými si moderní medicína neví rady. Jednou z nich může být i pocit knedlíku v krku. Ačkoli pacienti si na nepříjemné pocity stěžují, ne vždy vyšetření přinesou výsledek a jasnou diagnózu. Jaká může být příčina knedlíku v krku? A proč se nemusí hned jednat o rakovinu?

Cítíte ho tam. Pokaždé, když polknete, máte pocit knedlíku v krku. Je to nepříjemné a občas cítíte i potíže s dýcháním. Pocit knedlíku v krku může být způsoben nemocí, ale stejně tak se může jednat i o projev psychických potíží nebo stresu.

Knedlík v krku jako příznak nemoci

Označení „pocit knedlíku v krku“ je používán pro pocit cizího tělesa v hrdle. Projevuje se především při polykání, kdy si pacient může všimnout nepříjemného tlaku na ohryzek. Při silnějším pocitu knedlíku v krku se mohou objevit také potíže s dýcháním.

Pocit knedlíku v krku se může objevit při některé z nemocí nosohltanu, jako je například angína nebo zánět mandlí. Typický je tento pocit pro onemocnění štítné žlázy (zvětšená štítná žláza, kdy se na krku vytvoří struma, která tlačí na hrdlo). K dalším nemocem patří například onemocnění žaludku nebo jícnu. Knedlík v krku může souviset také s jiným infekčním onemocněním v těle nebo s alergií.

Psychické potíže a pocit knedlíku v krku

Potíže s polykáním a dýcháním, které popisujeme jako pocit knedlíku v krku, můžeme pozorovat i v případě psychického vypjetí. Vzpomeňte si, když jste naposledy byli ve stresu – třeba jste nestíhali uzávěrku v prácí – nebyly negativní pocity doprovázeny právě pocitem knedlíku v krku?

Ten se totiž objevuje, pokud prožíváme úzkostné stavy, paniku, silný stres způsobený vypjatými situacemi. V případě, že se zrovna nacházíte ve vážnější životní situaci a objevil se u vás pocit knedlíku v krku, zkuste zpomalit, zhluboka dýchat, relaxovat. Je možné, že tímto cvičením pocit knedlíku v krku odezní.

Vyšetření při pocitu knedlíku v krku

Protože pocit knedlíku v krku může ukazovat i na závažnější onemocnění, je lépe navštívit lékaře, který provede vhodné vyšetření. Návštěvu lékaře není vhodné odkládat, pokud se potýkáte i s dalšími příznaky nemoci, jako je například únava, malátnost, horečka apod.

Někdy se může stát, že i přes neustupující pocit knedlíku v krku budou veškerá vyšetření negativní – tedy z pohledu klasické medicíny jste zdraví. „Dobrý den, pokud veškerá vyšetření vyšla negativně, proč ten pocit knedlíku v krku je? Jen díky tomu jsem se psychicky zhroutila, nutilo mě to pořád polykat, že jsem si namohla celý krk a myslela jsem, že se udusím,“ svěřila se v jedné internetové diskuzi pacientka, která se s pocitem knedlíku v krku dlouhodobě potýkala.

Jak se zbavit pocitu knedlíku v krku?

V takovém případě je vhodné obrátit se na psychoterapeuta, protože pocit knedlíku v krku je s velkou pravděpodobností psychického původu (vyšetření u této pacientky byla negativní). Pomoci může také homeopatická léčba.

Důležité je pracovat na zlepšení psychického stavu pacienta. Vhodné je trénovat dýchání – pomáhá například jóga nebo meditace. Může se jednat také o jakousi symboliku, kdy je třeba, aby člověk „něco překousl“, zpracoval určitou situaci, která v životě nastala.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>