Rakovina jícnu: Příznaky, léčba

Jedna z nejobávanějších nemocí, se kterou se můžeme setkat, je rakovina. Postihuje různé části těla, části trávicí soustavy nevyjímaje. K nepříliš častým, ale o to závažnějším typům rakoviny patří karcinom jícnu. Jaké jsou jeho příznaky? Jaká léčba je účinná?

Pokud slyšíme diagnózu jménem rakovina, zpravidla se ptáme proč zrovna my. Stejně jako v případě jiných druhů karcinomů, souvisí i rakovina jícnu s určitou genetickou odchylkou, která vzniká působením rizikových faktorů, resp. může se vyvinout jako následek jiného onemocnění jícnu.

Předpoklady pro rakovinu jícnu

Jícen je součástí trávicí soustavy. Jde o trubici, která spojuje hltan a žaludek a je tvořena hladkou, pružnou svalovinou. V lidském těle najdeme jícen za průdušnicí. Jícen přichází do kontaktu s veškerou stravou, kterou polykáme, stejně tak s tekutinami. Není proto překvapením, že nadměrná konzumace alkoholu (zejména v kombinaci s kouřením) vytváří předpoklady pro vznik rakoviny jícnu.

K rizikovým faktorům rakoviny jícnu ovšem patří i některé (zejména chronické) choroby. Jeden například o zánět jícnu nebo zúžení jícnu, které může být způsobeno například poleptáním louhem či jinou chemickou látkou.

Jaké jsou příznaky rakoviny jícnu?

Pokud patříte do rizikové skupiny (ohroženi bývají především muži mezi 50. a 60. rokem, kteří holdují alkoholu), jistě vás napadne, jaké příznaky rakovina jícnu má. Je jich hned několik.

  • Potíže s polykáním potravy – problém s polknutím sousta, resp. bolest při polykání patří k typickým projevům rakoviny jícnu. Většinou pacient pozoruje problém při polykání suchých soust (pečivo), poté i při jiném typu potravy.
  • Bolest v krku – souvisí s potížemi při polykání. Bolest v krku je možné snadno zaměnit za příznak angíny. Může se ale jednat i o projev rakoviny jícnu.
  • Chrapot – jde o další příznak karcinomu jícnu. Pacient mluví potichu, hovor mu dělá potíže.
  • Úbytek na váze a únava – jsou rovněž příznaky, které doprovází rakovinu.

Léčba rakoviny jícnu

Pokud na sobě pozorujete některé z výše uvedených příznaků, neměli byste otálet s návštěvou lékaře, zvláště když patříte do rizikové skupiny. Stejně jako u jiných typů rakoviny platí, že čím dříve je karcinom objeven a zahájena vhodná léčba, tím se zvyšují šance na uzdravení.

Léčba rakoviny jícnu spočívá především v operativním, resp. endoskopickém odstranění nádoru. Pokud již operace není možná, podstupují pacienti ozařování nebo chemoterapii.

Při rakovině jícnu se pacienti potýkají s bolestí při polykání potravy, proto je odstranění nádoru klíčové. I po operaci, resp. ozařování nebo chemoterapii je narušena tkáň, takže příjem potravy může být bolestivý. Vhodná je proto kašovitá strava.

Jak se vyhnout rakovině jícnu?

Nejlepší je komplikovaným nemocem předcházet. Genetiku sice neovlivníme, ale důležitá je i prevence. Pokud dosud holdujete kouření a alkoholu, zapomeňte na něj. Vsaďte raději na zdravý životní styl s dostatkem pohybu na zdravém vzduchu, dopřávejte se výživné a zdravé jídlo (ovoce, zelenina, vláknina…) a vyhýbejte se stresu, jak to jen jde.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>