Spálová angína: Příznaky, léčba

Spálová angína neboli spála je onemocnění, které postihuje především děti, ale objevit se může i u dospělého člověka. Dříve měla spálová angína komplikovaný průběh a mohla na organismu zanechat vážné následky. Někdy končila spála i smrtí. Jaké jsou příznaky spálové angíny? Proč nepodceňovat léčbu? Může se podívat také na foto.

Spálová angína je nemoc bakteriální původu, jejímž nejčastějším původcem jsou streptokoky. Nákaza se šíří většinou kapénkovou infekcí a inkubační doba spály je jeden až pět dní (jde o dobu od nákazy do projevů prvních příznaků).

Příznaky spálové angíny

Streptokok se do těla nejčastěji dostane prostřednictvím nosohltanu. Usazuje se v dýchacích cestách, kde se rozmnožuje a prostřednictvím krve se šíří po těle. Výrazným projevem spálové angíny je vyrážka, kterou lze pozorovat nejprve v podbřišku, později i na zbytku těla. K dalším příznakům spálové angíny patří:

Spálová angína: Foto vyrážky

Podívejte se na foto jak vypadá vyrážka při spálové angíně.

Spálová angína Foto

Spálová angína Foto

Zdroj foto: http://cs.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A1la

Spálová angína a její léčba

Vzhledem k závažnosti této nemoci je třeba neodkládat návštěvu u lékaře. Léčba by vždy měla probíhat pod jeho dohledem. Protože je spálová angína bakteriálního původu, je léčena prostřednictvím antibiotik.

V případě neléčení spálové angíny nebo nevhodné léčby může dojít k poškození ledvin a srdce, což bylo možné pozorovat v době, kdy ještě nebyl používán penicilin. Léčba spálové angíny trvá zpravidla týden až čtrnáct dní.

Kromě užívání antibiotik je třeba dodržovat také klid na lůžku, dbát na zvýšený přísun vitamínů i tekutin (např. vlažný bylinkový čaj slazený medem, ředěné čerstvé ovocné šťávy, minerálka). Léčbu bolesti v krku je vhodné doplnit kloktadlem.

Komplikace spálové angíny

Spálová angína je závažnější nemoc, která si vyžaduje léčbu lékaře, důkladné přeléčení i rekonvalescenci (pacient bývá po dobrání antibiotik unavený, proto je vhodné zajistit klid v domácím prostředí ještě asi týden po jejich vysazení).

Pokud není léčba spály zahájena včas, může se zánět rozšířit například do oblasti středního ucha. To však není jediná komplikace spály. K těm dalším patří zánět ledvin, ale neléčená spálová angína může napadnout i srdeční sval (chlopně) nebo klouby.

Prevence spálové angíny

K nejohroženějším skupinám patří v případě spálové angíny malé děti ve věku 4 až 10 let. Po prodělání spály je pravděpodobné, že se již neobjeví, protože si tělo zachovává imunitu vůči streptokoku, který spálu způsobuje. Na druhou stranu, v současné době je celá řada streptokoků, takže opakování spály není možné vyloučit.

Očkování proti streptokokům způsobujícím spálovou angínu není možné. Jedinou prevencí je proto dodržování základních hygienických návyků (časté mytí rukou, zakrývání úst při kašlání a kýchání, děti by se neměly dělit o jídlo či nápoje apod.) a posilování obranyschopnosti organismu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>