Streptokok v krku: Příznaky, léčba

Streptokok patří mezi bakterie, které napadají dýchací cesty i nosní dutiny. Je známý především tím, že může způsobovat bolest v krku. Jaké jsou příznaky streptokoka v krku? Liší se od běžné angíny? Jak se streptokoka zbavit?

Streptokoka si můžete představit jako bakterii, která vytváří řetězovou strukturu. Je řazen mezi tzv. pneumokoky a do těla se zpravidla dostává přes dýchací cesty a krví se dostává dále do těla. Pneumokokové způsobují celou řadu onemocnění:

  • Angína – rozvíjí se, pokud pneumokok napadne mandle. Přítomnost této bakterie však není častou příčinou angíny.
  • Zápal plic – rozvíjí se, pokud je v těle přítomna virová infekce a člověk má oslabenou obranyschopnost.
  • Zánět nosních dutin nebo středního ucha – také tyto infekce jsou způsobené přítomností pneumokoka.
  • Meningitida – závažné onemocnění způsobené přítomností pneumokoka, který se rozšířil až na mozkovou blánu. Typickými příznaky jsou vysoké horečky, velké bolestí hlavy.

Jak poznat streptokoka?

Streptokok se může rozvíjet jako běžné nachlazení, chřipka nebo angína. Nemocný zpravidla trpí horečkou a pociťuje bolest v krku. K dalším příznakům patří obtíže při polykání. Objevit se mohou také bolesti svalů (podobně jako při chřipce) nebo žaludeční potíže. Streptokok se může rozšířit dále do nosních dutin a podnítit tak jejich zánět nebo způsobit zánět středního ucha.

Základní druhy streptokoka

  • Streptokok A – způsobuje onemocnění dýchacích cest, může být příčinou zánětu hrtanu nebo způsobit i infekci kůže.
  • Streptokok B – způsobuje vážnější onemocnění (např. meningitida). U oslabených jedinců může způsobit i úmrtí.
  • Streptokok (pneumokok) – také tento typ streptokoka je nebezpečný a způsobuje závažná onemocnění (infekce, záněty, meningitidu).

Kde můžete streptokoka v krku chytnout?

Bolesti v krku jsou zpravidla způsobeny streptokokem typu A. Tato bakterie podle některých údajů stojí asi za 20 % všech případů, kdy pacienty bolí v krku (záněty mandlí, angína). K přenosu streptokoka dochází kontaktem s nakaženým člověkem, resp. přenašečem.

Nejčastěji se streptokok šíří při líbání (i proto je meningitida považována za nemoc mladých lidí). Protože se u mužů může streptokok vyskytovat i v močové trubici, je možné se nakazit i při orální sexu.

Jak léčit streptokoka v krku?

Při výše uvedených potížích, které streptokoka v krku doprovází (bolest při polykání, vysoká horečka, bolest svalů), je vhodné obrátit se na lékaře. Streptokok je běžně léčen podáváním antibiotik. Během léčby by měl být pacient v klidu a teple a dbát na pitný režim.

Vhodné je zvýšit přísun vitamínů z čerstvého ovoce a zeleniny. Z bylinek je možné doporučit likér nebo extrakt z černého bezu. Po dobrání léků je možné podpořit obnovení střevní mikroflóry vhodné mléčné výrobky (např. kefír).

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>