Streptokoková angína

Angína – onemocnění, které není zrovna dvakrát příjemné. Zpravidla nás čeká polykání antibiotik, klid na lůžku a několik dní se pořádně nenajíme. K nejčastějším původcům angíny patří streptokoky – i proto se hovoří o streptokokové angíně. Jak ji poznat? Jak probíhá a jak ji efektivně léčit?

Probudili jste se s bolestí v krku, špatně se vám polyká a celkově se necítíte zrovna dobře. Může to být angína, napadne vás, když s bolestí polknete. Může. K dalším příznakům angíny patří ještě zvýšená teplota a únava. Objevit se může rýma, kašel, někdy i potíže s dýcháním nebo žaludeční nevolnost.

Streptokok – původce angíny

Angína není klasické nastydnutí, i když se v rámci této nemoci můžete setkat s podobnými projevy. Původcem angíny jsou většinou bakterie, méně často pak viry. Lékař by měl při vyšetření zjistit, jakého původu angína je, protože na základě toho stanovuje léčbu. Platí přitom, že angína bakteriálního původu se zpravidla neobejde bez antibiotik.

K nejčastějším bakteriím, které způsobují angínu, patří streptokok. I proto hovoříme o streptokokové angíně. Tyto bakterie se šíří vzduchem – tzv. kapénkovou cestou. Nakazit se můžete, když např. někdo kýchne nebo zakašle a nezakryje si obličej. K přenosu dochází samozřejmě také při přímém kontaktu s postiženou osobou. Někdy se na nositeli bacilu nemusí projevovat příznaky onemocnění, pouze streptokoka předává dál.

Vyšetření streptokokové angíny

Pokud se u vás projevují výše uvedené příznaky a máte podezření na streptokokovou angínu, neváhejte s návštěvou lékaře. Jen ten může kvalifikovaně stanovit diagnózu. Důležitou součástí vyšetření je řádné prohlédnutí mandlí, protože jsou to právě ony, které streptokok postihuje. Mandle bývají při angíně zvětšené a zarudlé. Objevit se na nich může i bílý povlak. Na mandlích probíhá při angíně zánět a v pohotovosti jsou bílé krvinky. Někdy si mohou s bacilem poradit samy, jindy je ale třeba pomoci jim vhodným lékem.

Lékař může při podezření na streptokokovou angínu provést výtěr krku (provádí se stěr na mandlích). Tyčinka se vzorky stěru pak putuje do laboratoře, kde je přesně stanoven původce onemocnění a poté může být zvolena vhodná léčba. Na výsledky se však čeká až tři dny. V současné době ale existují i rychlé testy, které mohou lékaři napovědět, jaká antibiotika zvolit.

Léčba streptokokové angíny

Jak jsme již naznačili, streptokoková angína je bakteriálního původu, proto se léčí podáváním antibiotik, resp. penicilinu. Léčba trvá asi deset dnů. Bolest v krku pomohou zmírnit různé spreje a kloktadla, které můžete zakoupit v lékárně.

K domácím prostředkům patří solný roztok (kuchyňská sůl rozpuštěná ve vlažné vodě), který je vhodné kloktat. Bolesti pomáhá zmírňovat také čaj ze šalvěje – odvar je možné pít či kloktat. Vhodné je aplikovat na krk zábal – mokrý kapesník přiložte na krk, přikryjte ho igelitem a ovažte šálou. Tento zábal opakujte po dvou až třech hodinách.

Ačkoli máte potíže s polykáním, dodržujte pitný režim. Protože džusy mohou působit dráždivě na sliznici, jsou lepší čerstvě vymačkané šťávy ředěné vodou. Bylinkové čaje slaďte nejlépe medem a popíjejte vlažné. Důležitý je také klid na lůžku, celkový odpočinek a dostatek spánku.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>