Struma a zvětšená štítná žláza

Nevypadá to zrovna hezky. Na krku se vám udělala boule a vy trochu vyděšeně hledáte informace, co může být příčinou. Jedná se o strumu, která souvisí s nesprávnou funkcí štítné žlázy? Jaké jsou další příznaky, které se pojí se zvětšenou štítnou žlázou?

Štítná žláza je orgán, který produkuje hormony (tyroxin a trijodtyronin), které se podílejí na energetickém metabolismu v těle a ovlivňují i činnost nerovového systému. Pokud štítná žláza nefunguje tak, jak má, může dojít ke snížené nebo naopak zvýšené produkci hormonů.

  • Zvýšená činnost štítné žlázy – k hlavním příznakům patří zvýšená nervozita, mohou se u nich objevit vypouklé oči, potýkají se s bušením srdce, nespavostí, zvýšeným pocitem žízně. K dalším příznakům patří hubnutí nebo pocení.
  • Snížená činnost štítné žlázy – nedostatečná funkce štítné žlázy se projevuje zpomalením metabolismu a dalších pochodů v organismu. Může se objevit deprese, apatičnost, problémy s pamětí. Na rozdíl od zvýšené činnosti štítné žlázy dochází spíše k příbytku na váze, objevit se může vypadávání vlasů a bolesti svalů.

Zatímco v prvním případě jsou podávány léky, které tlumí produkci hormonů, v případě snížené činnosti štítné žlázy jsou naopak hormony do těla dodávány. K dalšímu onemocnění štítné žlázy pak patří struma.

Příznaky a příčina zvětšené štítné žlázy

Struma neboli vole, je projevem zvětšené štítné žlázy. Pacient může mít také vystouplé oči. K dalším příznakům tohoto onemocnění patří problémy s polykáním či dýcháním. Objevit se může i chrapot, protože nervy tlačí na hlasivky.

V případě strumy je možné rozlišit dva typy zvětšené štítné žlázy:

  • Difúzní struma – zvětšená je celá štítná žláza.
  • Uzlová struma – ve štítné žláze se vytváří jeden nebo více uzlů.

Hlavní příčinou vzniku strumy je možné spatřovat v nedostatku jódu, který je důležitou látkou v našem těle a stimuluje činnost štítné žlázy. Dříve, když se v potravě neobjevoval dostatek jódu, bylo možné pozorovat toto onemocnění častěji.

K dalším příčinám vzniku strumy patří i tzv. strumigeny, které jsou obsaženy v kapustě a zelí. Nadměrná konzumace těchto látek může způsobit rovněž zvětšení štítné žlázy. Ke vzniku vole může ovšem dojít i v případě některých autoimunitních onemocnění.

Léčba a prevence strumy

Při podezření na špatnou činnost štítné žlázy je vždy vhodné navštívit lékaře. Vyšetření provádí na endokrinologické ambulanci, kde lékař zkoumá nejen strumu, ale zjišťuje také jak je na tom váš tlak, tep a zpravidla provede i jednoduché vyšetření hlavy a končetin.

Při léčbě strumy, která je způsobena nedostatkem jódu, je důležité nevýšit jeho podíl v potravě. V obchodech je možné zakoupit sůl s přídavkem jódu. Tuto látku ale najdeme také v mořských rybách.

V některých případech je třeba strumu chirurgicky odstranit. Pokud je zvětšení štítné žlázy způsobeno jinou příčinou než nedostatkem jódu (viz výše), podávají se vhodné medikamenty, které by měl předepsat lékař na základě vyšetření.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>