Zánět hrtanu neboli laryngitida: Příznaky a léčba

Hrtan je součástí dýchací trubice. Jednou z nemocí, která hrtan postihuje, je zánět. Tomuto onemocnění hrtanu se odborně říká laryngitida. Jaké jsou hlavní příznaky zánětu hrtanu? Jaká léčba laryngitidy je efektivní? Lze zánětu hrtanu předcházet?

Hrtan si můžeme představit jako chrupavkovitou trubici, která přivádí vzduch do průdušnice a do plic. Vzhledem k tomu, že je hrtan na počátku dýchací soustavy (jde o první oddíl dolních cest dýchacích), může se do něho snadno dostat infekce způsobující zánět neboli laryngitidu. Hrtan navazuje na hltan, což je společný úsek trávící a dýchací soustavy. Hrtan je při polykání potravy chráněn tzv. hrtanovou příklopkou, která zajišťuje, aby nedošlo ke vdechnutí potravy.

Co vyvolává laryngitidu?

Zánět hrtanu je zpravidla způsobem virem. Zánět v hrtanu může být nicméně následně postižen ještě bakteriemi. Ty jsou u zdravého člověka běžně přítomny v dýchacích cestách bez nějakých vnějších příznaků.

Laryngitida většinou probíhá v souvislosti s některými dalšími nemocemi, kdy se rozšíří zánět do hrtanu z jiných míst, například z nosohltanu nebo z průdušek.

Příznaky zánětu hrtanu

K základním příznakům zánětu hrtanu patří suchý kašel, který později přechází k vykašlávání hlenu. Pacienti se zpravidla potýkají s pocitem sucha v ústech, objevit se může pálení v krku. Některé pacienty trápí také chrapot, popř. se může objevit ztráta hlasu a zvýšená teplota.

Zejména u dětských pacientů se mohou v noci objevit příznaky dušení, které jsou typické pro tzv. akutní laryngitidu, která se projevuje zejména v noci, ačkoli dítě uléhalo bez jakýchkoli jiných příznaků. V takovém případě bychom neměli otálet se zavoláním záchranné služby, přestože po chvíli mohou příznaky odeznít.

Proč laryngitida vzniká?

Dýchací cesty se musí vypořádat s celou řadou cizorodých látek, které se vzduchem přijímáme. Předpokladem pro vznik zánětu hrtanu je infekce probíhající v jiné části těla (např. zmiňovaný zánět nosohltanu).

Důležitou roli hraje i prostředí. Více náchylní pro rozvoj zánětu hrtanu mohou být lidé, kteří se pohybují v suchém a prašném prostředí, resp. v chladném nebo horkém prostředí. Rozvoj laryngitidy podporuje vdechování škodlivých látek.

K rizikovým faktorům, které mohou podnítit vznik laryngitidy, patří oslabená obranyschopnost organismu, která bývá způsobena stresem, vyčerpáním, nezdravým jídelníčkem, nedostatkem pohybu apod.

Jakou léčbu zánětu hrtanu zvolit?

Stanovení diagnózy a léčby u laryngitidy je zpravidla v kompetencích lékařů na ušním-nosním-krčním oddělení (ORL). Léčebný postup by měl být stanoven na základě tzv. laryngoskopického vyšetření (buď prostřednictvím optických vláken, nebo hrtanového zrcátka).

Léčba zánětu hrtanu spočívá zpravidla v podávání léků, které pomáhají rozpouštět hlen a usnadňují vykašlávání. Pokud je zánět hrtanu diagnostikován jako bakteriální (resp. do zánětu způsobeného virem se rozšířily bakterie), může lékaře předepsat antibiotika (mohou být aplikována i prostřednictvím spreje, takže působí pouze v místě, kde zánět probíhá).

Při léčba laryngitidy je vhodné, aby byl pacient v klidu. Dobře mu dělá především teplé a vlhké prostředí. Stejně jako v případě jiných zánětlivých onemocnění je důležité dodržovat pitný režim (bylinkové čaje, čistá voda, popř. ředěné ovocné šťávy).

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>