Zánět nosohltanu: Příznaky a léčba

Zánět nosohltanu patří k častým nemocem horních cest dýchacích. Jaké jsou příznaky zánětu nosohltanu? Jaká léčba je v případě této nemoci nejvhodnější? Je možné léčit zánět nosohltanu i doma bylinkami? Kdy je třeba nasadit antibiotika?

Zánět nosohltanu může mít virový i bakteriální původ. Ve většině případů je infekce horních cest dýchacích způsobena virem. K nakažení dochází zpravidla kapénkovou cestou, kdy se virus šíří do okolí kýcháním nebo kašláním. V dobách zvýšeného výskytu zánětu nosohltanu (jaro, podzim, zima) bychom proto měli dodržovat základy hygieny (pravidelné mytí rukou apod.) a dbát na posílení imunity.

Příznaky zánětu nosohltanu

Zánět nosohltanu se projevuje zpočátku jako běžné nachlazení. Pacient se potýká s rýmů, únavou, celková zchvácenost, objevit se může zvýšená teplota, kašel. Příznaky zánětu nosohltanu se přitom odvíjí i od toho, zda je původu virového nebo bakteriálního.

  • Virový původ – pacient má načervenalou sliznici na hrdle a výše uvedené příznaky mohou být doplněny i lehkou bolestí v krku při polykání. K dalším příznakům patří zvětšení mízních uzlin na krku nebo zánět spojivek.
  • Bakteriální původ – bakterie mohou způsobit závažnější zánět nosohltanu, který může vést až k některým vážným nemocem, jako je například mononukleóza. K příznakům bakteriálního zánětu nosohltanu patří zarudnutí v oblasti mandlí, kde se tvoří povlak. Pacient si proto stěžuje na bolest v krku. Zvětšují se mízní uzliny na krku, ale také lze pohmatem zjistit zvětšená játra a slezinu (díky zvýšené činnosti bílých krvinek). Objevit se mohou i dýchací potíže.

Zánět nosohltanu a snížená imunita

Možná vás napadne, proč se zánětem nosohltanu opět bojujete vy. Přesně víte, kde jste se mohli nakazit, ale váš partner je stále zdravý a nenakazí se ani při kontaktu s vámi. Odpovědí je imunita. Pokud má organismus silnou obranyschopnost, dokáže si s cizorodou látkou (např. virus) lépe poradit.

Proto je třeba posilovat imunitu. Dopřávejte si pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, vyhýbejte se stresu, kouření a nadměrné konzumaci alkoholu. Dbejte na přísun vitamínů, a to zejména z místního ovoce a zeleniny.

Léčba zánětu nosohltanu aneb kdy k lékaři

Někdy je pro laika těžké rozpoznat nachlazení od zánětu nosohltanu. Pokud máte rýmu, cítíte se unaveni a trápí vás kašel, zkuste jako první pomoc bylinkový čaj. Polévkovou lžíci lipového a bezového květu spařte čtvrt litrem vody. Nechte asi čtvrt hodiny louhovat, oslaďte medem a pijte ještě teplé. Tento čaj si dopřejte třikrát denně a do jídelníčku zařaďte ovoce a čerstvé ovocné šťávy.

Pokud příznaky neustupují, ale nemoc se naopak rozvíjí, neotálejte s návštěvou lékaře! Běžný zánět nosohltanu je zpravidla léčen prostřednictvím léků, které snižují teplotu, kapkami proti rýmě, klidem na lůžku, v případě bolesti v krku také kloktadly… Pokud lékař shledá, že se může jednat o bakteriální zánět nosohltanu, předepíše zpravidla antibiotika.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>