Zvětšené a zduřené uzliny na krku

Nahmatali jste si zvětšené uzliny na krku? Zdá se vám, že jsou neobvykle zduřené? Jaká je příčina větších uzlin? S jakou nemocí zpravidla zduřené uzliny na krku souvisí?

O uzlinách na krku i na dalších částech vašeho těla ani nevíte – dokud se nezvětší. Tzv. lymfatické neboli mízní uzliny jsou přitom důležitou součástí našeho organismu. Jde o místo, kterým prochází mízní cévy z jednotlivých orgánů. Ty vytváří uzliny, ve kterých najdeme bílé krvinky.

Uzliny na krku se zvětšují při nemoci

Bílé krvinky plní v našem těle důležitou funkci – jsou to strážci našeho zdraví, kteří bojují proti infekcím, bakteriím a virům. Pokud se v uzlině objeví nějaká cizorodá látka, bílé krvinky se pustí do práce, bojují proti infekci, a proto se zvětší a zduří. Zvětšené uzliny na krku tak mohou být indikátorem nemoci, se kterou se naše tělo aktuálně potýká.

Jak poznat zvětšené a zduřené uzliny

Ještě než si začnete nahmatávat krk, zda nemáte zvětšené uzliny, věnujte pozornost následujícím řádkům. Normální uzliny nejsou na dotek bolestivé a ve většině případů ani hmatatelné. To neplatí u štíhlejších lidí, u nichž je možné nahmatat i nezvětšení uzliny.

Zduřené uzliny se naopak projevují bolestivě, jsou na pohmat znatelné a mohou být i viditelné. Za zvětšené lze považovat uzliny, které mají v průměru více než 1 cm. Kromě krku, kde jsou uzliny umístěné pod bradou, najdeme na lidském těle uzliny také v podpaží nebo v oblasti třísel.

Příčiny zvětšených uzlin na krku

Zduřené uzliny na krku mohou být příznakem některého jiného onemocnění. Zduřené krční uzliny se mohou objevit například při angíně nebo zánětu horních cest dýchacích. Uzliny v krku sdružují totiž lymfu z ústní dutiny, jazyka a slinných žláz. Dalším důvodem zvětšených uzlin na krku může být i pohmoždění. Zduřené uzliny ovšem mohou ukazovat i na závažnější onemocnění, jako je například rakovina.

Stejně tak mohou uzliny onemocnět samy o sobě. Onemocnění uzlin se označuje jako lymfedém a příčinou je špatná funkce mízního systému, kdy se lymfa hromadí ve tkáních. K prvním příznakům tohoto onemocnění nicméně nepatří zvětšení uzlin, ale spíše tlak.

Léčba zvětšených uzlin

Zduřené uzliny spolu s dalšími příznaky, které mohou ukazovat na zánět v těle, jsou důvodem k návštěvě lékaře, který by měl provést vyšetření, stanovit příčinu zvětšení uzlin a předepsat vhodnou léčbu. Zvětšení krčních uzlin by mělo odeznít po vyléčení nemoci. Pokud je zánět v těle dlouhodobý, může dojít i k chronickému zvětšení uzlin, což se zpravidla neprojevuje bolestí.

Při léčbě zvětšených uzlin můžete tělu pomoci bojovat s infekcí, která je nejčastější příčinou zduřených uzlin na krku, přísunem vitamínů – především C a E. Ideálním zdrojem vitamínu C je místní ovoce a zelenina. Vitamín E najdete v burácích, mléce, másle, v sóji nebo v mase. Tyto vitamíny jsou vhodné i při primárním onemocnění uzlin a v tomto případě je možné doporučit i bylinky, jako je černý bez nebo smetanka lékařská.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>